Jedną z form rozrywki która pomaga w codziennej poprawie humoru, jest czytanie dowcipów słownych. Wystarczy włączyć komputer lub mobilne urządzenie podłączone do Internetu i już po chwili można zanurzyć się w jednym z popularnych portali z dowcipami. Czy zastanawiałeś się, skąd one się wzięły?
Gazetki z dowcipami
Obecni 30-40-latkowie dziś z nostalgią wspominają lata 90-te i gazetki z dowcipami. Dobry Humor, Super Dowcipy i inne miesięczniki Wydawnictwa Superpress, redagowane przez Szczepana Sadurskiego. Małe, kilkunastostronicowe “składanki”, po delikatnym rozerwaniu krawędzi stawały się krainą tryskającą uśmiechem. Po wypełnione po brzegi dowcipami i małymi, ale zawsze zabawnymi rysunkami, przed kioskami z prasą ustawiały się kolejki, gdy tylko dostarczono kolejny numer.
Skromna powierzchnia i małe literki powodowały, że dowcipów i zabawnych rysunków w tych gazetkach była cała masa. Można było potem zabłysnąć w towarzystwie najnowszym dowcipem, a najmłodsi składali literki, ucząc się czytania dzięki np. Dobremu Humorowi.
Pierwsze portale z dowcipami
Gdy do Polski dotarł Internet, ci którzy mieli smykałkę informatyczną, tworzyli swoje internetowe strony. Chciałeś mieć coś swojego, ale nie miałeś pomysłu na zaistnienie w sieci? Jeśli lubiłeś dowcipy, mogłeś założyć swoją stronę z dowcipami. Swoją, to znaczy trzeba było wcześniej przepisać dowcipy, na przykład z Dobrego Humoru. Tak dowcipy z gazetek z kawałami zaczęły trafiać do Internetu. Nawet popularne kategorie dowcipów, do dziś eksponowane w portalach humorystycznych, pokrywają się z tematami ówczesnych gazetek z dowcipami. Dowcipy o lekarzach, o teściowej, o kierowcach, blondynkach, i tak dalej.
Dowcipy dziś
Obecnie nie ma już z kioskach gazetek z dowcipami, ale dowcipy z tych gazetek rozbawiają kolejne pokolenia Polaków. Nawet na suchary (czyli znane lata temu dowcipy) niektórzy mówią: “najnowsze dowcipy”. Bo humor jest ponadczasowy, a dzisiejsi młodzi ludzie jakieś dowcipy poznają po raz pierwszy w życiu, choć były znane wiele lat wcześniej. Pewnie dlatego ostatnio rzadziej używane jest określenie “suchary”. Po prostu dowcipy są śmieszne lub mniej śmieszne. A ponieważ każdy ma inne poczucie humoru, odbiór każdego dowcipu jest rzeczą bardzo subiektywną.
* * *
Tekst przygotowali autorzy portali: Sadurski.com, DobryHumor.pl i Anegdoty.pl. Konsultacja: Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party).
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY