Istotnymi elementami wyposażenia samochodów są akumulatory, które zasilają urządzenia elektryczne na postoju, gdy nie pracuje alternator oraz magazynują energię potrzebną do uruchomienia jednostki napędowej. W przypadku najlepszych urządzeń tego typu, są one w stanie pracować do 5 lat w optymalnych warunkach. Zwykle jednak zużywają się one po 3-4 latach. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat zakupu nowych urządzeń tego rodzaju oraz tego czym należy się kierować przy ich wyborze dla danego pojazdu.
Podstawowe informacje związane z dobieraniem akumulatorów
Wybierając akumulator samochodowy, w pierwszej kolejności trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją posiadanego pojazdu. Zawiera ona bowiem informacje na temat akumulatorów, które nadają się do użytkowania w danym aucie. Alternatywną opcją są informacje dostępne w Internecie. W sieci można bowiem znaleźć różnego typu wyszukiwarki, które odnajdują odpowiednie urządzenia po wpisaniu w nich podstawowych danych pojazdu.
Parametry, na które warto zwracać uwagę wybierając akumulatory do auta
Kupując akumulator i dobierając go do danego samochodu, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Zostały one przedstawione poniżej:
- Pojemność akumulatora – ogólna zasada jest prosta i mówi o tym, że w aucie możliwe jest zamontowanie akumulatora o pojemności, która jest o 10% mniejsza lub większa od zalecanej. Na przykład w przypadku pojazdu, w którym zalecany jest akumulator o pojemności 60 Ah, można zamontować baterię 55 Ah lub 65 Ah. Zbyt mała pojemność nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych pojazdu i jego urządzeń, a to prowadzi do szybkiego rozładowania. Za duży akumulator nie będzie z kolei w pełni ładowany przez alternator, a to ma negatywny wpływ na jego sprawność i żywotność.
- Wielkość akumulatora – istotna jest też wielkość samego urządzenia. Akumulator powinien bowiem zostać zamontowany stabilnie. Może się na przykład okazać, że pod maską lub w innym miejscu montażowym, płyta do montażu jest za duża albo za mała.
- Rozmieszczenie biegunów – ma ono istotne znaczenie szczególnie w przypadku samochodów, w których stosowane są krótkie przewody do podłączenia akumulatora i mogą one nie sięgnąć danych biegunów, jeśli będą znajdować się po stronie niezalecanej.
Oczywiście na polskim rynku dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe, żelowe i wykonane w wielu innych technologiach. Warto zwrócić uwagę na takie technologie, ich istotne cechy oraz zalety. Nie bez znaczenia są też producenci. Dobrze jest sięgać po urządzenia znanych i renomowanych firm, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY