Niepełnosprawność ruchowa wiąże się z koniecznością odpowiedniego dostosowania przestrzeni życiowej do ograniczeń wynikających z jej rodzaju i stopnia. Niezwykle ważnym aspektem jest przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych kierowców, którzy dzięki niemu będą codziennie mogli samodzielnie poruszać się do pracy, na rehabilitację, do szkoły itp.
Czy przepisy regulują kwestię przystosowania samochodu dla niepełnosprawnych?
Obecnie obowiązujące w Polsce przepisu nie precyzują w sposób jednoznaczny jak przystosować samochód dla niepełnosprawnego kierowcy. Jedynym wymogiem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i nienaruszanie systemów bezpieczeństwa w pojeździe. Gwarancją bezpieczeństwa dla osób niepełnosprawnych decydujących się na adaptację samochodu jest montowanie certyfikowanego oprzyrządowania w specjalistyczny warsztatach, których pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę a także odpowiednie doświadczenie.
Potrzeba mobilności
Przystosowanie samochodu w urządzenia adaptacyjne, które łącza się w integralny sposób z samochodem pozwalają na realizację podstawowych potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi o różnym stopniu niepełnosprawności. W tym potrzeby, jaką jest mobilność. Możliwość samodzielnego prowadzenia samochodu jest dla wielu osób niepełnosprawnych jedyną możliwością na funkcjonowanie w życiu zawodowym i w społeczeństwie. Dlatego też adaptacja samochodu dla osób z ograniczoną sprawnością jest tak ważna.
Oprzyrządowanie adaptacyjne dla kierowców z dysfunkcjami motorycznymi
Mówiąc o osobach niepełnosprawnych mamy przed oczami zazwyczaj osobę na wózku inwalidzkim z dysfunkcją kończyn dolnych. I faktycznie osób z taką niepełnosprawnością jest bardzo dużo. Jednak niepełnosprawność to także osoby po amputacjach, osoby z niedowładami kończyn na skutek np. udarów, osoby z zanikami siły mięśniowej. Lista niepełnosprawności jest nieskończenie długa a dodatkowo wpływa na nią stopień niepełnosprawności, który zależy nie tylko od dysfunkcji ale także od indywidualnego nastawienia człowieka. Dlatego różnorodność urządzeń adaptacyjnych jest duża a indywidualne podejście do każdego przypadku pozwala optymalnie przystosować samochód dla każdego kierowcy.
Dźwignia ręczny gaz hamulec
Najbardziej popularnym urządzeniem adaptacyjnym jest dźwignia, która umożliwia kontrolę na przyspieszeniem i hamulcem za pomocą jednej ręki. Dzięki postępowi technicznemu powstają coraz nowsze wersje RGH, które umożliwiają dodatkowo sterownie przełącznikami funkcyjnymi pojazdu bez konieczności odrywania dłoni od dźwigni.
Modyfikacje pedałów
Kolejnym wartym uwagi sposobem przystosowania samochodu jest modyfikacja pedałów. Można przenieść na przykład pedał gazu na lewą nogę, można podwyższyć (przedłużyć) pedały. Dla osób prowadzących za pomocą jedynie rąk można zamontować osłonę pedałów, która zapobiega przypadkowemu ich wciśnięciu przez np. odruchy spastyczne kończyn dolnych.
Przystosowanie samochodu w urządzenia pomagające w przesiadaniu się osób niepełnosprawnych.
Do tej kategorii należą deski transferowe ułatwiające przeniesienie ciężaru ciała z wózka na fotel kierowcy lub bardziej skomplikowane urządzenia jak fotele przesuwne czy obrotowe. Te ostatnie dedykowane są nie tylko dla osób na wózka ale także dla seniorów, dla których wsiadanie lub wysiadanie z samochodu to duże wyzwanie.
Osoby niepełnosprawne decydując się na przystosowanie samochodu, powinny przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych warsztatów specjalizujących się w adaptacjach, a montowane oprzyrządowanie powinno posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i gwarancję producenta.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY