Preparaty dezynfekcyjne są ogólnodostępne w sklepach i raczej już nie zderzymy się z sytuacjami, gdy tego rodzaju podstawowych produktów brakuje w sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, jak przy użyciu niedrogich metod i prostych składników można szybko i niedrogo przygotować domowy płyn dezynfekcyjny. Przepisy są bardzo proste i warto się nimi zainteresować już dzisiaj!
Jak zrobić płyn dezynfekcyjny?
Podstawą skutecznego płynu dezynfekcyjnego jest alkohol – używany powszechnie w tych środkach alkohol izopropylowy bywa jednak ciężej dostępny, dlatego też warto skorzystać z ogólnodostępnego alkoholu etylowego. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, aby niekoniecznie korzystać z alkoholu etylowego przeznaczonego dla celów spożywczych. Jednym z najtańszych rodzajów alkoholu etylowego jest bio-etanol, czyli alkohol etylowy pochodzący z fermentacji biomasy lub rzepaku.
Przy tworzeniu płynu dezynfekcyjnego trzeba pamiętać o kilku kwestiach:
- Bioetanol zawiera 96% czystego alkoholu etylowego – przechowywać tylko w bezpieczny sposób w miejscach przewiewnych i niedostępnych dla dzieci,
- Łączenie stężonego alkoholu z wodą może wypadkowo dawać mniejszą objętość niż suma objętości alkoholu i wody – warto to przewidzieć przy obliczeniach,
- Składniki natłuszczające – warto dodać do rozcieńczalnika glicerolu lub PEG. Unikać parafiny, która jako nierozpuszczalna w alkoholach i słabo-emulgująca będzie tworzyła nieprzyjemny osad.
Uzyskany w ten sposób etanol jest w procesie produkcji skażany, jednak nie ma to specjalnego przełożenia na ewentualne właściwości drażniące. Do produkcji domowego dezynfektanta warto wykorzystać preparaty niezawierające dodatków zapachowych. Następnie przy pomocy nawet prostych kalkulatorów chemicznych ustalamy proporcje mieszania.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY