Każdy posiadacz psa albo kota ma obowiązek troszczyć się o swojego zwierzaka tak samo jak my troszczymy się o nasze zdrowie, chodząc regularnie do lekarza. Może się zdarzyć, że u naszego pupila widzimy trochę dziwne zachowanie, które zaczyna nas niepokoić. Szczególnie alarmujące powinno być pocieranie łapką oka albo okolic. A może zauważasz, że twój psiak zachowuje się tak, jakby nie widział mebli i ma zamgloną spojówkę? W takiej sytuacji bezwzględnie należy odwiedzić weterynarza specjalistę.
Jeżeli potrzebny nam jest okulista zwierzęcy Warszawa, a także inne miasta oferują dostęp do weterynarzy doświadczonych i wyspecjalizowanych. Szybka reakcja jest niezbędna, aby specjalista mógł zdiagnozować problem. Pamiętajmy o tym, że im wcześniej wykryta będzie choroba lub jakaś niezbyt poważna dolegliwość, to nie występuje zagrożenie, że pies, kod albo chomik nie rozchoruje się bardziej.
Wzrok najważniejszym zmysłem także u zwierząt
Wzrok jak wiadomo jest tym zmysłem, który pozwala zapewnić każdemu stworzeniu żyjącemu orientację w przestrzeni, a szczególnie dotyczy to zwierząt domowych. Nasze koty i psy wymagają więc szybkiej reakcji, a najlepiej realizować badania profilaktyczne, realizowane co jakiś czas. Problemy mogą być w takich sytuacjach zróżnicowane. Możliwe, że na spacerze pies mógł złapać jakąś infekcję, ale początkowo tego nie zauważyliśmy.
Całkiem możliwe też, że wykryte będzie jakieś poważniejsze zaburzenie, a warto zauważyć, że w przypadku takich specjalistów jak okulista zwierzęcy Warszawa oferuje punkty weterynaryjne, gdzie na wizytę można się umawiać nie tylko z kotami i psami. Czasami zapominamy, że nawet te małe stworzenia także mogą mieć problem ze wzrokiem. Weterynarz ma obowiązek zbadać królika albo świnkę morską lub chomika. Szczególnie będzie to dotyczyć tych zwierząt, które już są w podeszłym wieku.
Sygnały, które powinny zaalarmować właścicieli zwierząt
Obowiązkiem weterynarza jest pomagać i wykrywać choroby, a także instruować właścicieli zwierząt, ale nie zapominajmy też, że na tych ostatnich spoczywa największa odpowiedzialność. Jeżeli opiekujesz się zwierzęciem, to na tobie spoczywa obowiązek, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia swojego pupila. Czasami robimy to bezwiednie, ale od czasu do czasu warto bacznie się przyjrzeć zwierzęciu, szczególnie wtedy, jeżeli pojawiają się pewne niepokojące sygnały. Każdy doświadczony specjalista zaleci, aby przynajmniej raz w tygodniu przyjrzeć się oczom kota lub psa. Wówczas zauważymy jakieś ewentualne odchylenia, a przede wszystkim zaalarmować powinny nas wycieki z oczu i nietypowe zachowanie. Co to będzie oznaczać w praktyce?
Przede wszystkim właśnie chodzi o pocieranie łapami oczu, ale także ocieranie pyszczkiem dywanów. Zwierzę może także wpadać na różne przedmioty lub nazbyt ostrożnie stawiać kroki. Alarmująca będzie także zmiana barwy spojówki. Należy odchylić dolną powiekę. Zdrowy kot albo pies będzie mieć lekko różową spojówkę. Nienormalne będzie zaczerwienienie, ale nietypowe są także białe spojówki. Problemy sygnalizuje także ropna wydzielina z oka. Może ona zwiastować zapalenie spojówek, ale także zespół suchego oka.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY