Praca na odsłoniętej rampie przeładunkowej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Zacinający deszcz, śnieg a czasami grad i silne podmuchy chłodnego wiatru potrafią skutecznie spowolnić prace przeładunkowe. Niejednokrotnie powodują też wzrost absencji chorobowej, która może przełożyć się na wydajność załadunkową w magazynie. Dlatego też rampy załadunkowe coraz częściej się zabudowuje przezroczystymi kurtynami PCV lub rękawami dokowymi.
Rękawy czy kurtyny paskowe – co lepiej osłoni rampę?
Rękawy stosuje się bezpośrednio przy bramach załadunkowych, z uwagi na fakt, że są one bardzo drogie stosuje się je tylko w dużych centrach logistycznych lub bardzo prężnie działających formach. Wadą rozwiązania jest całkowite zaciemnienie doku przeładunkowego przez nieprzezroczysty materiał rękawa. Dlatego tez coraz więcej specjalistów od logistyki decyduje się na kurtyny paskowe do obudowy ram przeładunkowych. Wykonane z przezroczystej folii PCV nie zaciemniają doków przeładunkowych. Umożliwiają obserwację otoczenia rampy a co najważniejsze różnie dobrze co rękawy chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg, grad, wiatr. Chronią także przed podmuchami wiatru, ograniczają przeciągi, zapobiegają wnikaniu oparów, dymów, kurzu. Grubość folii wynosi od 2 do 8 mm jest zatem to materiał grubszy niż ten stosowany w rękawach. Dzięki czemu kurtyny paskowe ograniczają starty ciepła w magazynie.
Ciągłość zimnego łańcucha dostaw utrzymana
Kolejną cechą kurtyn PCV na którą warto zwrócić uwagę jest możliwość utrzymania zimnego łańcucha dostaw. Kurtyny izolują termicznie miejsce przeładunku towarów możliwe jest więc utworzenie za ich pomocą strefy mikroklimatycznej, która pozwoli na utrzymanie wymaganej w transporcie temperatury. Dzięki nim utrzymanie stałej temperatury możliwe jest nie tylko na etapie magazynowania czy przejazdu ale także podczas załadunku czy rozładunku towaru na rampie. Folia PCV wykorzystywana do budowy kurtyn pomimo niewielkiej grubości jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Współczynnik przewodzenia ciepła przez folię PCV wynosi 0,16 λ [W/(m•K)]. Jest to wynik porównywalny z tak dobrym izolatorem jak drewno sosnowe cięte w poprzek włókien. Dzięki zastosowaniu kurtyn foliowych do zabudowy rampy zmniejszamy absencję chorobową, poprawiamy komfort pracy, oszczędzamy energię cieplną i co równie ważne nie zaciemniamy rampy przeładunkowej.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY