Maszyna do czyszczenia suchym lodem doskonale się sprawdzi w zabiegach przygotowania samochodów. Według pobieżnych wyliczeń przeciętnego właściciela floty transportowej, angażowanej do przewozu osób, oszczędność czasu przeznaczonego na mycie pojazdów kształtuje się na poziomie od 30 do 50 procent.
Suchy lód, czyli przygotowania bez niespodzianek
Tam gdzie do przygotowania samochodów zostanie użyta maszyna do czyszczenia suchym lodem mówimy nie tylko o optymalnym rozwiązaniu, ale też o czystości bez zacieków i innych niespodzianek. Owszem, kilka busów dostawczych przystosowanych do skupu płodów rolnych, czy handlu ziarnem, nie musi lśnić. Jednak inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o przewóz biznesowy, floty obsługujące wesela, lub transport autokarowy klasy VIP. Przygotowania takich pojazdów konwencjonalnymi środkami może sprawić niejedną niespodziankę, pomimo umycia do ostatniego szczegółu. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przygotowanie kilku pojazdów. Maszyna do czyszczenia suchym lodem wyklucza jednak niespodzianki.
Jak właściwie działa maszyna do czyszczenia suchym lodem?
Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla uformowany do postaci granulatu, charakteryzuje się temperaturą -78,5°C. W normalnych warunkach granulat suchego lodu nie topnieje, lecz sublimuje, czyli przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy. Wygląda to tak, jakby granulat dymił i znikał, ale nie pozostawiał po sobie żadnej cieczy, ani wilgotnych plam. Takiego właśnie materiału używa maszyna do czyszczenia suchym lodem.
Suchy lód zamiast detergentów
Według norm przemysłowych czyszczenie suchym lodem nie jest metodą ścierną jak piaskowanie, lecz powierzchniową czyli łagodną dla delikatnych powierzchni i precyzyjnych kształtów. Mało tego, specyfika procesu sublimacji zestalonego CO2 pozwala między innymi na mycie maszyn bez przerywania ich działania. Odbywa się to tak, że granulki wyrzucane z dyszy dzięki sprężonemu powietrzu uderzają w zabrudzenia i zaskorupienia, które w następstwie zamarzają. Obniżając temperaturę, zanieczyszczenia pękają. W pęknięcia wnikają następne granulki, które ulatniając się zmieniają ciśnienie i w ten sposób odrywają zabrudzenia od czyszczonej powierzchni. Warto zauważyć, że nie ma problemu jeśli firma, która zamówi taką formę mycia nie jest wyposażona w sprężarkę – nowoczesna maszyna do czyszczenia suchym lodem ma własną.
Maszyna do czyszczenia suchym lodem – użycie zgodnie z okolicznościami
Za użyciem granulatu suchego lodu przemawia także poziom technologiczny współczesnej motoryzacji. Producenci zakazują czyszczenia silników myjkami wysokociśnieniowymi lub w ogóle wodą! Alternatywą jest agresywna i mało ekologiczna chemia. Albo maszyna do czyszczenia suchym lodem. Ktoś oczywiście mógłby zapytać, czy taka czystość silnika jest komukolwiek potrzeba. Skoro jednak drobiazgowo czyścimy auta zanim załadujemy do nich pasażerów, to co powiedzieć o myciu samochodów przed ich sprzedażą? W zależności od profilu firmy przewozowej, wymiana floty na nowszą – nawet tylko częściowa – łączy się ze sprzedażą starych jednostek. To zaś wymaga pewnej dbałości o dobre wrażenia u potencjalnych kupców.
Im większy tabor, tym bardziej pomocna maszyna do czyszczenia suchym lodem!
Nie tylko firmy przewozowe i transportowe korzystają z technologii suchego lodu. Pośrednicy obsługujący sprzedaż używanych samochodów na giełdach pojazdów regularnie zamawiają usługę mycia taborów. Maszyna do czyszczenia suchym lodem to znaczna oszczędność czasu – tym większa, im więcej samochodów trzeba przygotować do wjazdu na plac giełdowy. Kiedy w grę wchodzi umycie dwudziestu samochodów, maszyna do czyszczenia suchym lodem wynajęta razem z operatorem wypada taniej od kilkunastu godzin z chemią motoryzacyjną. Jak wiadomo, pośrednikom rzadko opłaca się uczestnictwo w obrocie mniej niż dwudziestu pojazdów, zaś przy np. sześćdziesięciu granulat suchego lodu to higiena, niskie koszty i zarazem dbałość o środowisko naturalne w przeciwieństwie do toksycznych środków chemicznych.
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY